הכל על בוטוקס בעיניים

טיפולי בוטוקס הם טיפולים ותיקים בעולם הרפואה ורפואת העיניים בכלל, ומזה כמה עשורים, גם בתחום הרפואה האסתטית.

המאמר הבא סוקר את נושא טיפולי הבוטוקס לאיזור העיניים, בדגש על טיפולים אסתטיים: בוטוקס עפעפיים, בוטוקס מתחת לעיניים, בוטוקס בצידי העיניים וגם, מהן תופעות הלוואי של הטיפול, ומה ההשלכות של בוטוקס מוגזם.

בוטוקס עיניים – לא רק ליופי

רוב האנשים חושבים על טיפול בוטוקס כעל טיפול אסתטי בלבד, אך למעשה השימוש שלו למטרות אסתטיות הוא שימוש שהתפתח מאוחר יחסית. הבוטוקס גורם לשיתוק זמני של השריר אליו הוא מוזרק, והשפעתו חולפת לאחר מספר חודשים. יש מצבים רבים הקשורים בעיניים, בהם ניתן לטפל באמצעות בוטוקס:

 • פזילה – מצב רפואי שבו נעזרים בבוטוקס בהצלחה כבר משנות ה-70' של המאה הקודמת. הבוטוקס מנתק את תקשורת העצב-שריר ומשתק את השרירים בעין האחראיים להצטלבותן.
 • הרמת גבות – בוטוקס משמש במקרים של צניחת גבות בעיקר בצידה החיצוני. לעיתים, צניחת גבות גורמת למראה של עור עודף או נפול מסביב לעיניים בעיקר בצידן החיצוני. הזרקת בוטוקס סביב לעיניים יכולה לעזור במקרים של צניחה קלה.
  טיפול זה אינו מחליף טיפול ניתוחי של הרמת גבות, אך במקרים קלים יכול לתת תוצאה מצוינת. בנוסף, לפעמים עושים שימוש בבוטוקס כאשר אדם אינו יכול לעבור ניתוח מסיבות כאלו ואחרות, או כאשר עודף העור אינו משמעותי.
 • עוויות לא רצוניות של העפעפיים – בלפרוספאזם – הבוטוקס יעיל לטיפול בבעיה, משום שהוא משתק את השרירים הקטנים היוצרים את העוויתות.
 • אפרקסיה של העפעפיים (חלק מבלפרוספאזם) – מצב בו יש קושי או חוסר יכולת לפקוח את העיניים בגלל בעיה עצבית או שרירית. במצב כזה מזריקים בוטוקס לעפעף העליון.
 • רטרקציה של העפעפיים – מצב שבו העפעף גבוה מדי – הפוך מצניחת עפעף. מצב זה נגרם במרבית המקרים על ידי מחלת התריס העינית. במקרים חמורים, מעבר להפרעה אסתטית, המצב עלול להקשות על סגירה מלאה של העין ובעקבות כך לגרום ליובש, כאב וגירוי בעיניים, ולרגישות לאור. הזרקת בוטוקס נחשבת כטיפול יעיל מאד לכך.

אלו הן רק חמש דוגמאות לטיפולי בוטוקס בעיניים. יש מקרים רפואיים נוספים שהחומר יעיל בהם. אך מה שבטוח, הוא חומר פורץ דרך בכל הנוגע לטיפולי עיניים אסתטיים.

אילו מטרות אסתטיות ניתן להשיג באמצעות בוטוקס באזור העיניים?

טיפול עם בוטוקס נותן פתרון מצוין בכל הנוגע למיתון ועידון של קמטים הנוצרים מסביב לעיניים כתוצאה מפעילותם הנמרצת של שרירי ההבעה. הוא מפריע לתקשורת בין העצב לשריר ובכך, משתק את השריר ומונע ממנו להתכווץ. מי שמקדים לבצע את הטיפול עוד בשלב שבו הקמטים עדינים מאד ושטחיים, יכול לשמר את המראה החלק והמתוח של הפנים ושל אזור העיניים לטווח ארוך. מי שמגיע לטיפול בשלב שבו כבר קיימים קמטים עמוקים יותר ובולטים, יזדקק לשילוב של בוטוקס עם חומרי מילוי (בדרך כלל, חומצה היאלורונית) ולפעמים אף להתערבות כירורגית, על מנת לקבל תוצאה אופטימלית.

ניתן להזריק בוטוקס בצידי עיניים, מתחת לעיניים, במצח ובין הגבות.

 • צדי העיניים – לעצירת התפתחותם של הקמטים המוכרים כקמטי חיוך, שנוצרים כתוצאה מפעולת כיווץ העיניים.
 • מתחת לעיניים – הזרקה באזור העפעף התחתון לרוב מורכבת בעיקר מחומרי מילוי, אך שימוש עדין בבוטוקס בעיקר בצד החיצוני עשויה למתן את חלק מהקמטוטים.
 • בין הגבות – לטיפול בקמטים המוכרים גם כקמטי זעף, ונוצרים כתוצאה מתנועת כיווץ המצח וכיווץ הגבות זו כלפי זו.
 • במצח – לטיפול בקמטי הרוחב הנוצרים בעת כיווץ המצח כלפי מעלה, בעת הרמת הגבות.

תופעות לוואי של טיפול בוטוקס באזור העיניים

חשוב להבחין בין תופעת לוואי לבין סיבוך: אין זה משנה אם מדובר בבוטוקס בין הגבות, במצח, או בוטוקס בצידי העיניים. תופעות לוואי הן תופעות צפויות בגלל התגובה הנורמלית של הגוף לטיפול ומרבית המטופלים חווים אותן במידה כזאת או אחרת. לעומת זאת, סיבוך הוא לא דבר שמצפים שיקרה, ולרוב הוא נובע מתגובה חריגה של גוף המטופל או מביצוע של הטיפול באופן לקוי.

תופעות הלוואי של הטיפול הן מזעריות ולרוב, חולפות במהרה. הנפוצות הן:

 • אדמומיות
 • נפיחות
 • תחושת עקצוץ קלה
 • שטפי דם קטנים (לא תמיד)

בוטוקס סביב העיניים – סיבוכים וסיכונים

חשוב לדעת, שהזרקת בוטוקס מוגדרת כטיפול רפואי ויש לבצע אותה רק אצל רופא, ורצוי מאד אצל רופא מומחה ובעל ניסיון בתחום.

כשפונים לטיפולי בוטוקס סביב העיניים, ניתן לפנות לרופא עיניים אוקולופלסטיקאי מומחה לביצוע המשימה:

 • אזור העיניים והמצח מכיל הרבה מאד שרירים קטנים ודרושה היכרות אנטומית מעמיקה עם האזור, על מנת לא להזריק בטעות למקום הלא נכון ולשתק שריר שלא מעוניינים לשתק, ובכך לגרום למשל לצניחת עפעף. הזרקה במיקום לא רצוי יכולה להיות עניין של מילימטר.
 • כמות החומר המוזרק היא מזערית ביותר וחשוב להקפיד על המינון הנכון.

כאשר ההזרקה מבוצעת באופן לקוי, כאשר כמות החומר המוזרק גדולה מדי, או כשגוף המטופל מגיב באופן חריג ולא צפוי, עלולים להתפתח כמה סיבוכים:

 • ראייה כפולה
 • חולשת יתר של השרירים העלולה לפגוע בתנועת העפעפיים או בהבעה
 • צניחת גבה (סיבוך שעלול להופיע בעיקר בהזרקות באזור המצח)
 • צניחת עפעף

כשכבר מתרחשים סיבוכים, אלו הם הבולטים מביניהם. יכולים כמובן להתרחש מצבי קיצון, אך הם נדירים ביותר. חשוב לזכור, שבמקרה של סיבוך, היותו של הבוטוקס בעל כושר פעולה זמני בלבד והצורך בחידושו כל מספר חודשים – הוא יתרון, משום שגם הסיבוך הוא לרוב זמני וחולף.

לאיזה אפקט ניתן לצפות לאחר הטיפול?

בוטוקס כאמור, משתק את השרירים הרצויים ועל ידי כך מונע בעדם להמשיך ולהעמיק את הקמטים הקיימים או ליצור חדשים. הוא אמנם אינו יכול להעלים קמטים עמוקים (לשם כך דרוש חומר מילוי) אך עדיין, גם כשמשתמשים בו ללא חומר מילוי, מעצם כך שהוא מרפה את השרירים, מתקבל מראה חלק ופתוח יותר, שמעדן גם את מראם של קמטים קיימים.

לדוגמא, תמונות של בוטוקס בצידי העיניים לפני ואחרי מראות צמצום משמעותי של קמטים עדינים והתמתנות של הקמטים העמוקים בזווית העין.

אם החלטת על טיפול בוטוקס באזור העיניים, מוזמן/ת לייעוץ ואבחון מעמיקים ומקצועיים במרפאתה של דר' דפנה לנדאו, רופאת עיניים מומחית באוקולופלסטיקה ובוגרת התמחות על בניתוחי עפעפיים, ניתוחים של ארובת העין, ודרכי הדמעות. כיום, רופאה בכירה במכון האוקולופלסטיקה במרכז הרפואי "שיבא" בתל השומר, מטפלת בילדים ובמבוגרים ובעלת ניסיון עשיר ומגוון בטיפולים ניתוחיים ולא -ניתוחיים בכל מצבי העפעפיים.

לתיאום תור, באפשרותך ליצור קשר:

בטלפון: 054-557-0070 (מומלץ לשלוח הודעת ווטסאפ) | במייל: dlandau.clinic@gmail.com | או כאן

צור קשר

השאר פרטים ונשוב אליך בהקדם

דילוג לתוכן