עפעפיים תחתונים

 

ניתוח לתיקון עפעפיים תחתונים

אזור העיניים מהווה חלק מרכזי ומשמעותי בפנים, גם ברמה המבנית תפקודית וגם ברמה האסתטית. למראה האזור שסביב העיניים השפעה רבה על כל הפנים ובגלל המבנה ומאפייניו, נוטה להיפגם בדרכים שונות, פגיעות אסתטיות ותפקודיות כאחת.

אחת התופעות האסתטיות היותר מטרידות הקשורות לאזור שסביב העיניים מתייחסת לאזור שמתחת לעין. העפעף התחתון, כמו העפעף העליון, נוטה להיפגם בצורות שונות שבאות לידי ביטוי ב: שקיות מתחת לעיניים, עיגולים שחורים, נפיחות בעפעפיים, נפיחות או שקיעה של רקמת השומן, היווצרות עור עודף וריבוי של קמטים, ומדובר על תופעה שכיחה למדי. תופעות אלו לעתים פוגמות באופן משמעותי בחן הפנים ומקנות מראה מבוגר ועייף יותר. תיקון הפרעות אלו מתבצע באמצעות ניתוח עפעפיים תחתונים. במצבים קלים המתבטאים בעיקר בשקעים תחת העפעפיים, ניתן לעתים לטפל באמצעות חומרי מילוי בלבד; כשיש בלט שומן יותר משמעותי עם נפיחות תחת העפעפיים, ניתוח תיקון יכול להתאים במקרים רבים.

 

גורמי סיכון ונזקים פוטנציאליים

עור העפעף התחתון, או העור שמתחת לעיניים, הוא דק ועדין, ומאחר והוא חשוף לסביבה כמעט בכל שעות היום, הוא גם פגיע לנזקים סביבתיים. במשך הזמן, הירידה הטבעית באלסטיות העור, לצד החשיפה לשמש, עישון, תזונה וגורמים נוספים עלולים לפגום במראה האחיד והמתוח של העור באזור העפעפיים התחתונים ולפגוע בו. כתוצאה מהחלשות של רקמות חיבור ושינוי במבנה השומן הארובתי וסביב העין, לעתים נוצרות נפיחויות או לחילופין שקעים תחת העין, לעתים זה לצד זה. מראה זה לעתים מפריע מאוד למטופלות/ים מבחינה אסתטית. 

מבנהו האנטומי של העפעף התחתון דומה בחלקו למבנה העפעף העליון, ובחלקו שונה. בנוסף לעור העדין שמאפיין אותו, העפעף הוא מורכב משילוב מבנים אנטומיים מורכבים אשר כוללים ריסים, שומן, שרירים, רקמות חיבור ועוד. 

ניתוח עפעפיים תחתונים הוא ניתוח הדורש מיומנות רבה מהמנתח/ת ושליטה בסוג ניתוחים אלו. לכן, מומלץ לפנות למנתח/ת בעל/ת הכשרה ייחודית לתחום העפעפיים, עם המיומנות, הידע והכישורים הדרושים לניתוחים עדינים אלו.

הפרעות בעפעפיים התחתונים יכולות להתבטא בבלט שומן של ארובת העין – הנותן מראה של "שקיות מתחת לעיניים" – נפיחות או התרוקנות והתדלדלות הרקמה, קימוט יתר ומשיכת העור כלפי מרכז הפנים ומטה. הפגיעה יכולה להיות מגורם אחד או מורכבת ממספר גורמים. האבחון הקליני חיוני לביצוע אומדן הפגיעה והתאמת גישת הטיפול הטובה ביותר. ניתוח עפעפיים תחתונים הוא ניתוח שמחייב התחוויה רפואית ומיומנות הרופאה המאבחנת והמנתחת חיונית להצלחת הפרוצדורה.

פעמים רבות, ניתוח עפעפיים תחתונים משולב עם ניתוח עפעפיים עליונים, כגון תיקון צניחת עפעפיים עליונים, הרמת עפעפיים, הסרת עודפי עור, הסרת נגעים, ועוד. במקרים אחרים, לפי רצון וצרכי המטופל/ת, מתבצע ניתוח עפעף תחתון בלבד, ללא ניתוח מקביל בעפעף העליון. אבחון יסודי המבוצע במרפאה על ידי רופאה מומחית הוא הדרך המקצועית לדעת מהו מצב העפעף ומהי גישת הניתוח הטובה והמתאימה ביותר אליך.

 

טרום ניתוח לתיקון עפעף תחתון

ניתוח לתיקון פגיעות בעפעפיים תחתונים מתבצע בדרך כלל במסגרת אלקטיבית ומתואם לרוב מספר שבועות או חודשים מראש. הניתוח קצר יחסית והוא אינו מלווה באשפוז. הניתוח מתבצע תחת הרדמה, בהתאם להחלטת הרופאה המנתחת והרופא/ה המרדימ/ה, לרוב הרדמה מלאה או טשטוש עמוק.

הנחיות טרום הרדמה יינתנו לפני הניתוח בהתאם לסוג ההרדמה הנבחר. לרוב, לקראת הניתוח יש להכין בדיקות דם שגרתיות הכוללות ספירת דם, כימיה ותפקודי קרישה, א.ק.ג, וכתלות בגיל – צילום חזה. כמו כן יש להביא סיכום מצב רפואי מרופא/ת המשפחה ובהתאם לצורך הרפואי אם קיים – בדיקות נוספות.

 

מהלך הניתוח להרמת עפעפיים תחתונים

בניתוח מתיחת עפעפיים תחתונים מתבצעים הסרה ו/או עיצוב מחדש של השומן הבולט תחת העין, עם או בלי הסרת עור עודף מהעפעף התחתון. במידה ויש שימוש בתפרים חיצוניים, הם מוסרים כשבוע לאחר הניתוח בביקורת במרפאה.

 

ניתוח עפעפיים תחתונות החלמה

ניתוח לתיקון עפעפיים הוא ניתוח אלקטיבי שאינו דורש אשפוז, ולכן בתום הניתוח המטופל ישוחרר לביתו וללא כיסוי או חבישה על העיניים. 

במהלך שלב ההחלמה- ההיבטים המרכזיים שיש לשים עליהם דגש הם מניעת הסיכון לזיהום ושיפור תהליכי ההחלמה. בימים הראשונים שלאחר ניתוח לתיקון עפעפיים תחתונות צפויים נפיחות מקומית ושטפי דם, אלה יחלפו עם עצמם ובהדרגה. הטיפול כולל טיפות עיניים ו/או משחות וקומפרסים קרים, בעיקר בימים הראשונים שלאחר הניתוח. למטופלים/ות שעובדים/ות – מומלץ לקחת שבוע חופשת מחלה לצורך ההחלמה. בדומה לניתוחים רבים אחרים, מומלץ להמנע משפשוף איזור הניתוח, ולא מומלץ לבצע פעילות גופנית מאומצת בשבועיים הראשונים שלאחר הניתוח, על מנת למנוע סיבוכים כגון פגיעה בשלמות החתך הניתוחי או דימום לאיזור הניתוח. הנפיחות באזור הניתוח לרוב משתפרת משמעותית בשבוע הראשון לאחר הניתוח, כמובן כל מקרה לגופו. 

בביקורת הראשונה שמתקיימת במרפאה שבוע לאחר הניתוח מוסרים התפרים אם יש צורך. הביקורת השנייה מתקיימת כ-3 חודשים לאחר הניתוח אז ניתן להתרשם בצורה טובה מתוצאות הניתוח.

לפרטים נוספים ניתן לפנות אלינו  דרך האתר או בטלפון 054-5570070

לפני ואחרי ניתוח עפעפיים תחתונים ע"י ד"ר לנדאו

לפני ואחרי ניתוח עפעפיים עליונים ותחתונים ע"י דר' לנדאו

צור קשר

השאר פרטים ונשוב אליך בהקדם

דילוג לתוכן