ניתוח מעקף דרכי דמעות

כשמאובחנת חסימה תחתונה של דרכי הדמעות, הגורמת לדמעת, הפרשות או דלקת מקומית של שק הדמעות, ניתן להציע ניתוח מעקף דרכי הדמעות הנקרא באנגלית DCR. בניתוח מבצעים מעקף של דרכי הדמעות, מעל החסימה הקיימת, כך שלאחר הניתוח הדמעות מתנקזות משק הדמעות הישר אל תוך האף.

מערכת ניקוז הדמעות. בניתוח DCR, מתבצע חיבור של שק הדמעות (nasolacrimal sac) ישירות אל האף תוך הסרה של העצם המפרידה ביניהם (רינוסטומיה rhinostomy), ובכך מתבצע מעקף של תעלת הדמעות (nasolacrimal duct) החסומה.
מקור: Katowitz W, Katowitz JA (Eds.) Pediatric Oculoplastic Surgery. Springer 2018

גישות ניתוחיות: External DCR vs. Endoscopic DCR

הניתוח יכול להתבצע באמצעות שתי גישות – דרך האף, ודרך העור. כשנגשים דרך האף, נעזרים במצלמה ייעודית, והניתוח נקרא –  ניתוח אנדוסקופי, Endoscopic DCR. כשהגישה חיצונית, הניתוח מתבצע דרך חתך קטן בעור סמוך לגשר האף באותו צד, ניתוח זה נקרא: External DCR. בשתי הגישות, בתום הניתוח לרוב מניחים צינורית סיליקון במערכת ניקוז הדמעות דרך המעקף החדש למשך מספר שבועות, על מנת להגדיל את סיכויי ההצלחה של הניתוח. במבוגרים, הצינורית מוסרת במרפאה ללא צורך בהרדמה נוספת. בילדים, הסרת הצינורית לעתים דורשת טשטוש/הרדמה כללית.

הרדמה

הניתוח מתבצע לרוב בהרדמה כללית.

אשפוז

הניתוח אינו דורש אשפוז לאחר הניתוח.

החלמה מהניתוח

אי נוחות באיזור האף והסינוסים צפויה בימים/שבועות ראשונים לאחר הניתוח. בימים הראשונים לאחר הניתוח יתכן דימום קל מהאף באותו צד.

אין לקנח את האף במהלך השבועיים הראשונים לאחר הניתוח. 

צור קשר

השאר פרטים ונשוב אליך בהקדם

דילוג לתוכן