כיצד בוחרים רופא מומלץ לניתוח עפעפיים ומה חשוב לבדוק?

ניתוחי עפעפיים דורשים מיומנות ייחודית ונסיון רב. בין אם מדובר על ניתוח שמטרתו העיקרית היא אסתטית, ובין אם מדובר על ניתוח מסיבות רפואיות ותפקודיות, חשוב ביותר שהוא יבוצע בידיים הנכונות, של רופאים/ות מומחים לתחום.

המאמר הבא מרחיב על ייחודיותו של תחום האוקולופלסטיקה, מבהיר כמה מונחים בסיסיים בתחום ומסביר כיצד יודעים איך לבחור רופא עיניים אוקולופלסטיקאי.

 

חשיבותה של ההתמחות הספציפית ושל תתי התמחויות נוספות בתוכה

הרפואה בימינו היא תחום עתיר ידע וטכנולוגיה,  הידע המדעי והמקצועי הוא אינסופי. בעולם הרפואי ישנם מגוון רופאים/ות ומגוון התמחויות. כיום, רופא המעוניין להתמקצע ברמה גבוהה בתחום מסוים ולהתמחות בו לעומק, מוכרח להיות ממוקד מאד ולהעמיק את התמחויותיו ואת התנסויותיו הקליניות באותו תחום.
במקרים רבים, לאחר השלמת התמחות בתחום מסויים, כגון – רפואה פנימית, כירורגיה כללית, רפואת עיניים, רפואת אף אוזן וגרון ועוד – רופאים רבים מעוניינים לרכוש ידע מעמיק בתחום ספציפי, ופונים לרכישת ידע זה בהתמחות על, הידועה גם בשם – תת התמחות. התמחות על מבוצעת לאחר שהושלמה התמחות בנושא מסוים, ומתמקדת בתחום אחד. למשל, לאחר שרופא/ה השלימו את לימודיהם בבית הספר לרפואה, והשלימו התמחות ברפואת עיניים, הם יכולים לבחור התמחות על באוקולופלסטיקה. מנתח עיניים, פלסטיקאי עיניים, או מנתח עפעפיים מומלץ – נכנסים בדיוק לקטגוריה הזו.

אוקולופלסטיקה הינו תחום המתמקד בפתרון בעיות בתחום הפרעות עפעפיים, דרכי דמעות וארובת העין. תחום רחב זה כולל טיפול בבעיות רפואיות ואסתטיות, טיפולים רפואיים וניתוחים. הפרעות לדוגמה בעפעפיים וסביבתם כוללות צניחת עפעף (פטוזיס – מצב בו העפעף העליון במנח ירוד הגורם לצמצום מפתח העין), עודף עור בעפעפיים (דרמטוכלזיס), צניחת גבה, גידולי עפעפיים, הפרעות במנח העפעף כגון סיבובו החוצה (אקטרופיון) או פנימה (אנטרופיון), חסר של העפעף (קולובומה) ועוד. הפרעות בדרכי הדמעות כוללות בעיקר חסימות מולדות ו/או נרכשות בדרכי הדמעות, זיהומים, גידולים ועוד. הפרעות בארובת העין כוללות גידולים, דלקות, שברים, מלפורמציות ווסקולריות, ועוד. במקרים ייחודיים ו/או מורכבים, מתבצעים ניתוחים בשיתוף פעולה עם רופאים/ות מדיסיפלינות שונות, כגון אף אוזן וגרון, נוירוכירורגיה ועוד.

 

מה זה ניתוח בלפרופלסטיקה ומה ההבדל בין רופא עיניים, אוקולופלסטיקאי ומנתח פלסטי כללי?

כדי לעמוד על הדקויות ולהבין לאיזה רופא כדאי לפנות כשצריך ניתוח עיניים או עפעפיים, כדאי להבין קודם מספר מונחים בסיסיים ואת ההבדלים ביניהם. המונחים מוסברים בצורת משפך, מהכללי לספציפי:

 • רופא – אדם שסיים לימודי רפואה באוניברסיטה וקיבל תעודת דוקטור לרפואה. בישראל, מדובר לרוב על מספר שנות לימודים עיוניים, לאחר מכן מספר שנות לימודים קליניים – כלומר, סבבים במחלקות שונות בעיקר בבתי החולים, ולאחר מכן שנת סטאז', שבה הרופא עובדים כרופאים סטאז'רים במחלקות שונות, כגון רפואה פנימית, כירורגיה כללית ועוד.
 • רופא בכיר: רופא שלאחר תום לימודי הרפואה, השלים התמחות באחד מתחומי הרפואה ועמד בבחינות הגמר בהצלחה. תחומים אלו כוללים לדוגמה – רפואה פנימית, רפואת עור, רפואת עיניים, כירורגיה כללית, אונקולוגיה, רפואת ילדים, רפואת משפחה, אורולוגיה, ועוד.
 • רופא עיניים – רופא שלאחר תום לימודי הרפואה הבסיסיים, השלים התמחות ברפואת עיניים. רופא זה הוא בעל ידע רחב בתחום העיניים, שאינו בהכרח ייחודי לתחום האוקולופלסטיקה. כל רופאי העיניים מחויבים במהלך ההתמחותם לבצע ניתוחים שונים, כגון ניתוחי קטרקט (הסרת ירוד). לאחר ההתמחות ברפואת עיניים, יש רופאים שבוחרים להמשיך להתמחות על (או – תת התמחות) בתחום ספציפי ברפואת עיניים, כגון – קרנית, רשתית, אובאיטיס, נוירואופתלמולוגיה, ילדים ופזילה, אונקולוגיה, או אוקולופלסטיקה.
 • אוקולופלסטיקאי – רופא שהתמחה ברפואת עיניים ולאחר מכן השלים התמחות על ספציפית באוקולופלסטיקה. רופא עיניים מנתח עפעפיים למשל, הוא בדרך כלל אוקולופלסטיקאי.
 • מנתח פלסטי– רופא שהתמחה בכירורגיה פלסטית. מנתחים פלסטים רבים מבצעים גם ניתוחי הסרת עודפי עור מהעפעפיים והרמת גבות.
 • בלפרופלסטיקה – ניתוח הסרת עודפי עור מהעפעפיים. מקור הקידומת "בלפרו" (Belpharo) היא במילה היוונית " Blepharon", שפירושה עפעף. ניתוח זה, בשילוב או ללא שילוב הרמת גבות, מבוצע כאמור לרוב על ידי אוקולופלסטיקאים או פלסטיקאים. אם צריך בנוסף להסרת עודפי עור גם תיקון צניחת עפעף (פטוזיס), ניתוח זה מבוצע בדרך כלל רק על ידי אוקולופלסטיקאים.
 • מנתחי עפעפיים מומלצים יהיו רופאים/ות שצברו ידע וניסיון עשיר ומעמיק בנישת ניתוחי העפעפיים.

אילו מיומנויות ייחודיות דרושות לאוקולפלסטיקאי?

ארובת העין היא איבר יוצא דופן בכמה מובנים:

 • גודל קטן – העין וארובת העין הינם מבנים אנטומים מורכבים על פני נפח קטן בהשוואה להרבה איברים אחרים בגוף.
 • איבר חושי –  העין אחראית על חוש הראייה ולכן, יש לה חיבור גם לעצבים מוטוריים (תנועתיים) וגם לעצבים סנסוריים (תחושתיים) המעבירים מידע יוצא ומידע נכנס מהמוח ואליו.
 • איבר בעל מבנה מורכב – חלקי העין והארובה השונים, ובעקבות כך, ניתוחי ארובה למיניהם, שונים מאד זה מזה מבחינת ההליך הניתוחי, הרקמות והמנגנונים בהם הוא קשור.

 

כפועל יוצא של כל אלה, מנתח אוקולופלסטיקה זקוק למיומנויות וכישורים בדרגה גבוהה מאד, על מנת להצטיין בתחומו:

 • עבודת ידיים מעולה, שליטה ויכולת עבודה עם מבנים קטנים ועדינים ברמת דיוק גבוהה ביותר.
 • ידע רחב ומעמיק באנטומיה המורכבת של העיניים וארובות העיניים על כל הדקויות שבה.
 • ידע בתחומים משלימים כגון אונקולוגיה ורפואה אסתטית.

 

לאור כל זאת, איך יודעים כיצד לבחור את מנתח העיניים הנכון?

לאדם ללא ידע או רקע רפואי, יש כמה דרכים לבדוק את אמינותו ואת הרקע של מנתח עיניים:

 • חיפוש אחר המלצות של אנשים שעברו ניתוח זהה או דומה לניתוח שצריך לבצע. אפשר להתחיל בחיפוש אינטרנטי רחב ואז לחקור ולרדת לשאילתות ממוקדות יותר. לדוגמא, לפני ניתוח עפעפיים אפשר להתחיל בחיפוש כגון "ניתוח עפעפיים רופאים מומלצים", או "ניתוח עפעפיים המלצות" ולאחר סינון של תוצאות והמלצות, לערוך חיפוש על רופא ספציפי.
 • בדיקת ההתמחויות ותתי ההתמחויות של המנתח. לרוב פרטים אלו זמינים באתרי אינטרנט של הרופא/ה.
 • בדיקה של היקף ומשך הניסיון של המנתח בביצוע ההליך הניתוחי הנדרש. אפשר לעשות זאת דרך אתר האינטרנט שלו במידה ויש כזה, דרך חיפוש ברשת וגם, לשאול אותו ישירות.
 • בדיקה של מידת היכולת של המנתח לטפל בכל סיבוך פוסט-ניתוחי אפשרי במידה ומתפתח כזה. גם כאן, שאילת שאלות באופן ישיר ובקשה של דוגמאות למקרים כאלה, יוכלו למלא את התמונה.
 • וידוא שהמנתח מעניק ליווי צמוד למטופל, לפני, תוך כדי ואחרי הניתוח, עד לוידוא החלמה מלאה. בהקשר זה, חשוב גם לוודא שקל ליצור עמו קשר ושהוא זמין ונגיש גם במקרה חירום. רצוי לבקש ממנו פרטים של מספר ערוצי תקשורת כגון טלפון במרפאה, טלפון להודעות ווטסאפ וכתובת אימייל.
 • לאחר שקבעתם פגישה עם מנתח/ת פוטנציאלי/ת: חשוב כי בפגישה עם המנתח/ת תתרשמו כי היתה לכם תחושה טובה, תקשורת טובה, מקצועית ומכבדת, ובאופן כללי תקבלו תחושת בטחון.

לסיכום, כשמדובר בניתוחים באיזור העיניים, לא מומלץ לבחור במנתח מנוסה ובעל ידע רחב להשגת תוצאה מיטבית ולמזעור הסיכונים. מומלץ להשקיע את הזמן הדרוש במחקר ובבדיקה, לפני שבוחרים במנתח המתאים.

מתעניינים בניתוח עפעפיים, דרכי דמעות או ארובת העין?

מוזמנים לקרוא מאמרים בנושאים השונים באתר זה, בו מפורטת קשת בעיות בתחום העפעפיים, דרכי הדמעות וארובת העין, ותוכלו למצוא בו מידע נוסף על סוגי ניתוחי שונים.

דר' דפנה לנדאו הינה רופאת אוקולופלסטיקה, מבצעת ניתוחי עפעפיים, ניתוחים של ארובת העין, ודרכי הדמעות. עובדת כרופאה בכירה במכון האוקולופלסטיקה במרכז הרפואי "שיבא" בתל השומר, ובעלת ניסיון וידע נרחבים בניתוחי אוקולופלסטיקה וטיפולים אסתטיים בכל הגילאים.

למידע נוסף, התייעצות, וקביעת פגישה אישית, צרו קשר:

בטלפון: 054-557-0070 (מומלץ לשלוח הודעת ווטסאפ) | במייל: dlandau.clinic@gmail.com | או כאן

צור קשר

השאר פרטים ונשוב אליך בהקדם

דילוג לתוכן