הסרת שומן מתחת לעיניים וטיפול בבלט שומן מתחת לעיניים

המרדף אחר אידאל היופי והמראה הצעיר הוא עתיק יומין ויש לו עדויות לאורך כל שנותיה של הציוויליזציה האנושית. אחד מאזורי הפנים שמושכים אליהם תשומת לב בהקשר זה, הוא האזור העדין שמתחת לעיניים.

נוכחותם של כיסי שומן, או שקיות מתחת לעיניים, נוטה לפגוע בחזות הכללית ומובילה אנשים רבים (נשים וגברים) לבחון פתרונות להסרתם.

בשנים האחרונות, מחקרים וטכנולוגיות חדשות, מביאים לפיתוח ולשיפור טכניקות שונות לטיפול בבעיה, כאשר הדגש הוא על מציאת חלופות לא פולשניות, או זעיר-פולשניות, לטיפול הכירורגי המסורתי.

מאמר זה מעמיק בכל הקשור לטיפולי הסרת שומן מתחת לעין, לרבות הסיבות להצטברות שומן מתחת לעפעפיים התחתונים, הסיבות לפנייה לטיפול, למי מתאימה הסרת שומן ולמי לא, ומהן שלוש שיטות הטיפול המרכזיות הנהוגות כיום על יתרונותיהן וחסרונותיהן.

 

שומן בעיניים – הסבר אנטומי

העיניים מורכבות מהרבה שכבות של רקמות, כולל עור, שרירים, רקמות חיבור ורקמת שומן. רקמת השומן ובמיוחד השומן האורביטלי, ממלאת תפקיד מכריע בתמיכה בגלגל העין ומספקת לו מצע ריפוד.

הסיבה להתפתחות שקיות תפוחות מתחת לעפעף התחתון היא לא הצטברות הפרשה של בלוטות שומן מתחת לעיניים, אלא, תולדה של כמה גורמים אפשריים.

חשוב להבין, כי לא תמיד השקיות מתחת לעיניים הן שקיות שומן. לפעמים, מדובר על היחלשות וצניחה של שרירים ורקמות חיבור, על עור נפול של העפעף, או על מצבים רפואיים (אקוטיים או כרוניים), כגון אלרגיה, זיהום, דלקת עיניים, או בעיה רפואית אחרת.

כאשר אכן מדובר בשקיות או בכיסי שומן, התופעה אינה חולפת מעצמה ובמרבית המקרים הסיבה לכך היא לרוב שינויים תלויי גיל. עם הגיל, המחיצה האורביטלית (orbital septum), שהיא רקמה סיבית המחזיקה את השומן בחלק התחתון של ארובת העין, הולכת ונחלשת. היחלשותה גורמת לשומן לבלוט קדימה והחוצה ויוצרת את מראה כיסי השומן. מלבד גיל ותנודות במשקל, גם גנטיקה, אגירת נוזלים והרגלי חיים שונים, עלולים לתרום להבלטת מצבורי שומן מתחת לעיניים.

הסיבה בגינה פונים להסרת שומן מתחת לעיניים הינה שהשומן הבולט מהווה מטרד אסתטי. שקיות מתחת לעיניים הן אחד המאפיינים העיקריים שגורמים למראה עייף ומבוגר וגם הסיבה העיקרית שבגללה אנשים פונים להסרת שומן עודף מתחת לעיניים.

 

הסרת שומן מתחת לעיניים – ניתוח עפעפיים (Blepharoplasty)

בניתוח עפעפיים תחתונים מבצעים הסרה כירורגית או מיקום מחדש של עודפי עור, שרירים ושומן באזור העפעפיים. ניתוח בעפעפיים התחתונים מכוון במיוחד למשקעי שומן ולעור נפול מתחת לעיניים, וכתוצאה מכך, מביא למראה חלק וצעיר יותר. הניתוח לרוב משיג שיפור משמעותי ובולט במראה העפעפיים התחתונים.

פעמים רבות, ניתוח עפעפיים תחתונים משולב עם ניתוח עפעפיים עליונים כגון: תיקון צניחת עפעפיים עליונים, הרמת עפעפיים, הסרת עודפי עור, הרמת גבות אנדוסקופית או ישירה, הסרת נגעים, ועוד. במקרים אחרים, לפי רצון וצרכי המטופל/ת, מתבצע ניתוח עפעף תחתון בלבד, ללא ניתוח מקביל בעפעף העליון. אבחון יסודי המבוצע במרפאה על ידי רופא.ה מומחה.ית הוא הדרך המקצועית לדעת מהו מצב העפעף ומהי גישת הניתוח הטובה והמתאימה ביותר.
ניתן לקרוא יותר על ניתוח עפעפיים תחתונים כאן

אם החלטת לעבור טיפול בשל בלט שומן סביב העיניים, מוזמנים להגיע לאבחון מקצועי והתאמת הטיפול המתאים לך ביותר אצל דר' דפנה לנדאו, רופאת עיניים מומחית לאוקולופלסטיקה, תחום הכולל ניתוחי עפעפיים, ניתוחים של ארובת העין, ודרכי הדמעות. מכהנת כרופאה בכירה במכון האוקולופלסטיקה במרכז הרפואי "שיבא" בתל השומר, ומטפלת במבוגרים ובילדים.
באפשרותך לתאם תור:
בטלפון: *2147 | 054-5570070 (מומלץ לשלוח הודעת ווטסאפ) | במייל: dlandau.clinic@gmail.com

צור קשר

השאר פרטים ונשוב אליך בהקדם

דילוג לתוכן